Jak korzystać z listy słownictwa TOEFL, aby uzyskać wysoki wynik?

Jak korzystać z listy słownictwa TOEFL, aby uzyskać wysoki wynik?

Czy jesteś rozpieszczany przez różne listy angielskich słówek do TOEFL, które są dostępne w Internecie? Nie wiesz, jak korzystać z tych list, aby uzyskać wysoki wynik? Czy martwisz się, jak zapamiętasz te wszystkie skomplikowane słowa? Jeśli na wszystkie te trzy pytania odpowiedziałeś "tak", nie martw się. Nie jesteś sam w tej walce, a ten artykuł jest stworzony specjalnie dla Ciebie. Krok po kroku opowiemy Ci, jak możesz zdać egzamin, mając własną listę słownictwa TOEFL.

Czy powinieneś sięgnąć po gotową listę słówek?

Jestem pewna, że bardzo kuszące jest skorzystanie z listy, która jest już dostępna. W Internecie lub w księgarniach jest mnóstwo możliwości znalezienia list słówek. Najlepsza jest jednak ta, która sprawdzi się w twoim przypadku. Treść lub źródła, które wpadną Ci w oko, mogą nie być najbardziej odpowiednie.

Chociaż istnieją różne standardowe listy słówek do TOEFL, zalecamy, abyś stworzył własną. Jeden but nie pasuje do wszystkich, jeśli chodzi o naukę słownictwa. Każdy uczeń ma inne tempo i predyspozycje do zapamiętywania słówek. Niektórzy ludzie szybciej przyswajają nowe słowa, dodając je do swojego już pokaźnego zasobu słów. Inni natomiast muszą poświęcić więcej czasu na przyswojenie każdego słowa, ponieważ w przeszłości nie używali wielu różnych słów.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jak wygląda Twoja aktualna znajomość słownictwa. Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest rozwiązanie próbny test TOEFL. Zazwyczaj osoba trzecia może pomóc Ci ocenić Twój poziom, określając Twoje mocne i słabe strony. Trudno jest sprawdzić swoje umiejętności i zdolność do nauki. Dlatego też zalecamy skorzystanie z pomocy korepetytora, który powie Ci, od czego powinieneś zacząć.

Spersonalizuj swoją listę słownictwa TOEFL

Stworzenie swojej listy nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. W rzeczywistości pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu w żmudnym procesie zapoznawania się ze słownictwem. Poniżej znajduje się lista rekomendowanych źródeł, które pomogą Ci stworzyć Twoją własną listę słownictwa TOEFL. Jednak, aby nie zgubić się w gąszczu tych słów, skorzystaj z poniższych wskazówek, aby stworzyć swoją listę słówek.

  1. Lista słówek - słownictwo TOEFL
  2. Słownictwo TOEFL - Kolejność alfabetyczna
  3. 1000 najważniejszych słów
  4. Niezbędne słowa do TOEFL
  5. Lista słownictwa do TOEFL 5000

Wcześniejsza ocena Twoich umiejętności pomoże Ci zaoszczędzić czas i skupić się tylko na tych obszarach, które sprawiają Ci problemy. Na przykład, przeciętnie, te listy słówek i książki gromadzą około 5000 słów, aby uzyskać wysoki wynik w TOEFL-u. Spokojnie, nikt nie oczekuje, że będziesz znał 5000 słów na pamięć. Egzaminatorzy TOEFL nie oceniają Twojej płynności na podstawie liczby słów, które znasz, ale na podstawie umiejętności ich poprawnego użycia w określonych kontekstach.

Złota zasada zaleca uczenie się "pięciu słów dziennie". Nie można jednak po prostu wziąć pięciu słów z przypadkowej listy i nauczyć się ich na pamięć. Najlepszym sposobem na ich zapamiętanie jest ćwiczenie użycia nowych terminów w konkretnych sytuacjach, dialogach, utworach itp.

Jeśli znasz już co najmniej 50-60% wszystkich słów z listy słówek, Twój plan nauki będzie zupełnie inny. Pamiętaj, że idealna lista nie powinna zawierać więcej niż 600 do 800 słów.

Lista słownictwa TOEFL: 60 ważnych słów na początek

Najlepsza lista słownictwa do TOEFL to taka, którą stworzyłeś sam. Ale kiedy wybierasz słowa, jaki poziom złożoności powinieneś osiągnąć? Oto 60 słów, które pomogą Ci zacząć.

Słowo Typ słowa Definicja Przykładowe zdanie
Akademicki Rzeczownik lub przymiotnik Rzeczownik: wykładowca uniwersytecki.

Przymiotnik: osoba, która osiąga wybitne wyniki w nauce.

Mój wujek był nauczycielem akademickim.

Ona była bardzo akademickim dzieckiem.

Niekorzystne Przymiotnik Niekorzystny, niepomyślny. Lek może mieć skutki uboczne, o których nie wiemy.
Adversity Rzeczownik Trudności. Pokonał wiele przeciwności losu, aby zostać lekarzem.
Estetyka Rzeczownik Teoria filozoficzna mówiąca o tym, dlaczego rzeczy są piękne.

Obecnie używany również jako synonim słowa "styl".

Twój pokój ma wspaniałą estetykę.
Dwuznaczny Przymiotnik Niejasny, czasami celowo niejasny. Jesteśmy przyjaciółmi czy wrogami? Jej język ciała jest dwuznaczny.
Analogia Rzeczownik Porównanie dwóch rzeczy lub częściowe podobieństwo. Dobrze naoliwiona maszyna to świetna analogia do dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.
Apt Przymiotnik Odpowiedni, bardzo odpowiedni. Kot był zawsze nerwowy, więc imię Twitchy było trafne.
Banter Rzeczownik, czasownik Rzeczownik: (slang, nieformalny) żarty, wesoła rozmowa.

Czasownik: żartować z kimś

Na imprezie było wszystko: świetne drinki, świetna atmosfera i świetne dowcipy.

Mój wujek żartował na pogrzebie, to było niestosowne.

Bizarre Przymiotnik Dziwny lub dziwaczny. To było dziwaczne, gdy spotkałem sąsiada na środku pustyni, tysiące mil od domu.
Bland Przymiotnik Nudny, bez smaku lub cech rozpoznawczych. Zupa porowa mojej mamy jest pocieszna, ale trochę mdła.
Bombastyczny Przymiotnik Efektowny, głośny lub przesadny. Często używany do opisywania ludzi. Cyrk był prowadzony przez bombastycznego małego człowieczka w czerwonym kapeluszu.
Candid Przymiotnik Bez usilnych starań, aby wydawać się innym lub ważnym, uchwycony w momencie naturalności. Często używany do opisywania zdjęć, o których fotografowany obiekt nie wie, że są robione. Szczere zdjęcia ze ślubu były bardziej romantyczne niż te oficjalne, pozowane.
Chroniczny Przymiotnik Długotrwały. Często używany do opisywania chorób. On ma przewlekły kaszel od codziennego palenia.
Cywilny Przymiotnik Uprzejmy, dobrze wychowany, czasem w sposób, który sugeruje brak życzliwości. Również wszystko, co ma związek z obywatelami i obywatelstwem. Nie przyjaźnię się z moim sąsiadem, ale jesteśmy dla siebie cywilizowani.
Zgodny Przymiotnik Kiedy dwie osoby lub rzeczy są w stanie istnieć w swojej obecności w harmonii, bez konfliktu. Mój były mąż i ja nie mamy zgodnego gustu, jeśli chodzi o meble.
Concede Czasownik Chętnie poddać się czemuś, przyznać się do porażki bez zamieszania. Przyznaję, że biały nie jest najmądrzejszym kolorem obrusu.
Crucial Przymiotnik Niezbędny. Absolutnie niezbędny. Bardzo ważne jest, abyś oddał to zadanie na czas.
Devastate Czasownik Zniszczyć lub zrujnować coś. Lub rozczarować, zszokować lub przytłoczyć osobę w głęboki sposób. Tsunami zdewastowało wyspę.

Byłem zdruzgotany, kiedy zmarł mój pies.

Dywersyfikować Czasownik Uczynić coś bardziej zróżnicowanym i odmiennym w swoich częściach. Zdywersyfikowaliśmy naszą siłę roboczą i obecnie zatrudniamy taką samą liczbę kobiet jak mężczyzn.
Efemeryczny Przymiotnik Trwający przez bardzo krótki czas; jednego dnia jest, a następnego już go nie ma. Posty na Instagramie są jedną z najbardziej efemerycznych form sztuki: w jednej chwili są w Twoim kanale, a w następnej o nich zapominasz.
Nieregularny Przymiotnik W stanie nieprzewidywalnych i dynamicznych zmian. Prowadził samochód w sposób nieregularny, więc wiedziałem, że jest pijany.
Fallible Przymiotnik Ułomny, nieodporny na słabości. Stajesz się nastolatkiem, kiedy zdajesz sobie sprawę, że twoi rodzice są zawodni.
Fiasco Rzeczownik Sytuacja, która wywołuje wiele zdenerwowania i niepotrzebnego wysiłku. Często trochę głupia. Zgubiłem telefon w drodze na rozmowę kwalifikacyjną, to było takie fiasko.
Żarłoczny Przymiotnik Chciwy, zwłaszcza w odniesieniu do jedzenia. Jedna gałka lodów jest przepyszna, dwie to wyjątkowy przysmak, ale trzy to już żarłoczność.
Hoax Rzeczownik Sztuczka, sytuacja stworzona w celu celowego wprowadzenia kogoś lub grupy ludzi w błąd. Złodzieje powiedzieli, że muszą wejść do domu, aby odczytać licznik energii elektrycznej, ale to była mistyfikacja!
Immune Przymiotnik Gdy ktoś lub coś nie może zostać uszkodzone przez coś innego, jest na to "odporny". Często używa się go w odniesieniu do chorób. Wegetarianie są odporni na niektóre rodzaje raka.
Implicit Przymiotnik Znaczenie, które jest sugerowane, ale nie wyrażone wprost. Nie powiedziała, że się wyprowadza, ale było to ukryte w jej zachowaniu.
Pomysłowy Przymiotnik Kiedy coś jest genialne w innowacyjny sposób. Często używany w odniesieniu do rozwiązań, które rozwiązują trudny problem w prosty sposób. Stworzyliśmy pomysłowy system bloczków, aby przenieść materac na 10 pięter schodów.
Inhibit Przymiotnik Uniemożliwiać rozwój czegoś, powstrzymywać coś. Nie pozwól, aby strach przed porażką zahamował Twój rozwój osobisty!
Żargon Rzeczownik Słowa i zwroty stworzone do użytku w określonych kontekstach, zwłaszcza te, które są niepotrzebne lub bezsensownie skomplikowane. Najgorszą rzeczą w byciu prawnikiem jest cały ten żargon prawniczy, który trzeba rozumieć!
Hojny Przymiotnik Kiedy coś jest bardziej luksusowe, niż powinno być, zazwyczaj w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Cesarzowa miała na sobie wystawne futro i koronę z diamentów.
Lucid Przymiotnik Łatwy do zrozumienia, doskonale przejrzysty. Używany również w znaczeniu jasny lub pełen światła. Nie mogłem spać ostatniej nocy i dziś rano nie jestem zbyt bystry.

Złośliwość Rzeczownik Zła wola. Złe wibracje. Chęć zaszkodzenia komuś lub czemuś. W uśmiechu rabusia była złośliwość.
Mierny Przymiotnik Dosłowne znaczenie to przeciętny, ale często używa się go do opisania czegoś gorszego niż przeciętne. Moje stopnie w szkole zawsze były przeciętne.
Myriad Przymiotnik Wiele lub dużo czegoś, zwłaszcza wiele bardzo niepodobnych rzeczy. Przyjaźń może przybierać niezliczone formy.
Nostalgia Rzeczownik Uczucie tęsknoty za czymś, co było w przeszłości. Dzisiejsza moda nawiązuje do nostalgii za latami 90.
Notoryczny Przymiotnik Sławny lub znany z niewłaściwych powodów. Był znany z tego, że nigdy nie zmył naczyń.
Nowicjusz Rzeczownik Początkujący. Osoba rozpoczynająca naukę jakiejś umiejętności od podstaw. Nawet początkujący wędkarze mogą złowić duże ryby, jeśli mają szczęście.
Oblivious Przymiotnik Opisuje osobę, która jest całkowicie nieświadoma, że coś się dzieje, często w ignorancki sposób. Mój siostrzeniec nie wiedział, że zdejmowanie butów i skarpetek w restauracji jest niegrzeczne.
Natrętny Przymiotnik Coś, co przeszkadza w osiągnięciu pozytywnej sytuacji lub wyniku. Niepożądana ingerencja. Nowa szopa mojego sąsiada jest bardzo natrętna, zasłania mi widok na morze.
Ostracize Czasownik Kiedy ktoś celowo sprawia, że czuje się niemile widziany lub odseparowany od grupy. Został wykluczony z towarzystwa za swoje niezwykłe obrazy.
Paradox Rzeczownik Sytuacja lub zdanie, które logicznie przeczy samo sobie. Błędy to znak, że ponosimy porażkę, ale paradoksalnie, popełniając błędy, uczymy się odnosić sukcesy.
Pedantyczny Przymiotnik Osoba lub rzecz, która zwraca szczególną uwagę na drobne szczegóły. Często ma negatywne konotacje. Moja ostatnia nauczycielka była tak pedantyczna, że uwielbiała poprawiać każdy najmniejszy błąd.
Plagiat Rzeczownik Kopiowanie czyjejś pracy i udawanie, że się ją samemu stworzyło. Nie mogę pożyczyć Twojego wypracowania! To byłby plagiat!
Niepewny Przymiotnik Sytuacja, która jest niestabilna lub zagrożona utratą równowagi. Jako niezależna aktorka moje dochody były niepewne.
Radykalny Przymiotnik Ekstremalny lub bardzo różniący się od normy. Może mieć pozytywne lub negatywne konotacje. Rok 2020 przyniósł radykalne zmiany w stylu życia na całym świecie.
Refute Czasownik Udowodnić, że coś jest błędne lub fałszywe. Również zaprzeczać stwierdzeniu lub zdecydowanie się z nim nie zgadzać. Twierdzenia, że zmiany klimatu nie są spowodowane przez człowieka, są obalane przez czołowych naukowców od dziesięcioleci.
Reiterate Czasownik Powtórzyć tę samą kwestię, powtórzyć swój pomysł w sposób, który go wzmocni. Powtarzam: proszę kupować własne mleko.
Satelita Rzeczownik Obiekt umieszczony na orbicie okołoziemskiej, zazwyczaj w celach komunikacyjnych, np. satelity telewizyjne.

Księżyc jest naturalnym satelitą.

Nie jestem pewien, czy to światło na niebie to gwiazda czy satelita.
Złowieszczy Przymiotnik Coś lub ktoś, co wydaje się nieco złe, lub co może mieć potencjał i zamiar wyrządzenia krzywdy. Zaułek był ciemny, a jego cień wyglądał złowrogo w świetle księżyca.
Podły Przymiotnik Nikczemny, skorumpowany lub niemoralny. Była piąta rano, a jedyne otwarte kluby nocne były drogie i obskurne.
Namacalny Przymiotnik Coś, co można zmierzyć lub w inny sposób zrozumieć jako konkretną koncepcję. Przeciwieństwem jest niematerialne, kiedy nie można czegoś dokładnie opisać. Opuściliśmy spotkanie z konkretnymi kolejnymi krokami.
Tantamount Przymiotnik Równy. Praktycznie taki sam jak coś innego. Opuszczenie domu w czasie huraganu byłoby równoznaczne z samobójstwem.
Tenuous Przymiotnik Coś, co jest bardzo kruche, niemal na granicy załamania. Często używany w odniesieniu do niepotwierdzonych twierdzeń. Twierdzenie, że Gemini mają wyższy wskaźnik rozwodów, jest w najlepszym wypadku niepewne.
Trywialne Przymiotnik Głupi, powierzchowny lub pozbawiony głębi. Może być użyty w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu. Rozmawialiśmy o błahych rzeczach i zignorowaliśmy trudny problem, który musieliśmy przedyskutować.
Utylitarny Przymiotnik Coś, co jest czysto funkcjonalne, bez ozdób i zbędnych szczegółów. Sypialnia była utylitarna: tylko małe łóżko, komoda i lampka do czytania.
Wszechstronny Przymiotnik Coś lub ktoś, co ma wiele zastosowań lub może być dostosowane do wielu różnych sytuacji. Ta szminka ma tak uniwersalny kolor, że mogłabym ją nosić do pracy, na randkę lub podczas kolacji z rodzicami.
Whim Rzeczownik Coś, co ma się ochotę zrobić bez poważnego powodu, tylko po to, by sprawić sobie przyjemność. Oznacza poczucie spontaniczności. Kupiłem ten czajniczek dla kaprysu, ale teraz używam go codziennie!
Ksenofobia Rzeczownik Lęk przed ludźmi, którzy są inni lub odbiegają od codziennej normy. Często używany jako synonim "uprzedzenia". Moi dziadkowie czasami bywają bardzo ksenofobiczni.
Gorliwy Przymiotnik Niezwykle entuzjastyczny. Uderzył piłkę tenisową tak gorliwie, że wyleciała z parku na drogę.

Tworzenie zestawów list przydatnego słownictwa

Pierwszym krokiem jest usunięcie z listy słówek wszystkich znanych słów, które zagracają miejsce na liście. Słowo, które nie powtarza się na wszystkich powyższych listach zalecanego słownictwa, nie jest wystarczająco znaczące, więc je również należy wyciąć.

Podobnie należy usunąć słowa, które są nieznane i z którymi nigdy się nie zetknąłeś.

Powód tych dwóch kroków jest prosty - nie da się po prostu zapamiętać znacznej liczby nowych słów tuż przed egzaminem TOEFL.

To właśnie tutaj korepetytor może pomóc odfiltrować niepotrzebne słowa, które są bezużyteczne na Twoim poziomie. Słowa, których używasz, powinny pasować do reszty Twojego języka, tak aby brzmiały naturalnie.

Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, możesz skorzystać z słowników online za każdym razem, gdy zobaczysz słowo, które wydaje Ci się, że już kiedyś słyszałeś, ale nie możesz sobie przypomnieć jego znaczenia. Jeśli nie rozumiesz, jak użyć nowego słowa, zrezygnuj z niego, skupiając się na tych nowych terminach, które możesz zapamiętać bez wysiłku.

Dlaczego ważne jest, by lista słownictwa była oparta na kategoriach?

Czy spotkałeś się już z taką radą? Korepetytorzy często zalecają tworzenie listy słówek w oparciu o kategorie, aby łatwo było je zapamiętać i przypomnieć sobie. Muszą one być bezpośrednio związane z Twoimi zainteresowaniami i stylem życia.

Nie ma sensu tworzyć przypadkowych kategorii, które w ogóle nie pasują do Twoich zainteresowań. To jest moja osobista rada.

Najczęściej używane kategorie to Szkoła lub studia, rodzina, technologia, praca, przyjaźń, rozrywka, kraje, gwiazdy i podróże. Kiedy już wybierzesz kategorie, musisz dodawać słowa pokrewne do każdej z nich na swojej liście. Zazwyczaj zalecam skupienie się bardziej na przymiotnikach niż na rzeczownikach. Czasami nawet dzielę listę kategorii na przymiotniki i rzeczowniki. Każda kategoria miałaby kolumnę z rzeczownikami i przymiotnikami.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Jaki poziom płynności jest oczekiwany od Ciebie?

Jak wspomniano wcześniej, na egzaminie TOEFL Twoje umiejętności są oceniane na podstawie tego, jak dobrze rozumiesz słowa z Twojej listy słownictwa. Należy pamiętać, że test TOEFL będzie wymagał od Ciebie czytania artykułów akademickich i tekstów w części poświęconej czytaniu w pytaniach dotyczących słownictwa. Dlatego też obowiązkowe jest czytanie tekstów, książek, literatury faktu, gazet i śledzenie słów, które są używane w tych tekstach z listy słownictwa.

Musisz wiedzieć, jak dane słowa są używane w różnych tekstach. Nie należy od razu sięgać do słownika, jeśli nie zna się znaczenia. Po prostu zanotuj to słowo i zdanie i sprawdź ich znaczenie po przeczytaniu całego tekstu. Jeszcze przed sięgnięciem po słownik spróbuj odgadnąć znaczenie danego słowa. Następnie sprawdź, czy miałeś rację. Jeśli wykonasz to proste ćwiczenie, z większym prawdopodobieństwem zapamiętasz słowo i jego zastosowanie.

Ważne jest także, aby zrozumieć znaczenie słowa i w jakich sytuacjach można go użyć.

Ponadto polecam oglądanie wykładów TED z napisami i transkrypcją na boku. Pomoże Ci to zrozumieć, w jaki sposób pewne słowa są używane w zdaniu lub w konkretnym wyrażeniu. To ćwiczenie jest istotne dla części ustnej i pisemnej egzaminu TOEFL. Rozmowy na oficjalnej stronie TED zwykle towarzyszy transkrypcja, do której można zajrzeć, słuchając rozmowy.

Twoja lista słownictwa musi być stale rozwijana i poszerzana, dlatego powinieneś mieć kogoś, kto będzie Cię oceniał co tydzień.

Rób własne flashcards z listy słówek

Upewnij się, że dobrze się bawisz podczas nauki. Istnieją popularne gry słownikowe, takie jak scrabble czy pictionary, z których wyrośliśmy. Najskuteczniejsze jest jednak użycie flashcards. Do tej czynności nie potrzebujesz partnera, co pozwala na powtarzanie jej w dowolnym momencie.

Rób więc flashcards podczas przygotowań do TOEFL. Kategoryzuj swoje flashcards za pomocą różnych kolorów, zgodnie z wybranymi kategoriami. Jedna strona powinna zawierać słowo, a druga "definicję" i "przykłady kontekstowe". Przy okazji, możesz tworzyć swoje flashcards za pomocą takich narzędzi jak Flashcard Online, Quizlet, oraz . aplikacja Anki. Przeglądaj te fiszki, kiedy tylko masz pięć minut przerwy. Upewnij się, że robisz co najmniej pięć takich przerw dziennie. Zwykle ustawiam w telefonie przypomnienie o takich zadaniach.

Jak uczyć się słówek z listy słówek?

Nie musisz się zmuszać do przyswajania znaczenia słów. Każdy może zauważyć słowo, które jest "wyuczone" i należy do jego słownictwa. Na przykład bardzo niewiele osób potrafi używać słowa "serendipity". Jest to słowo, którego można się nauczyć w części pisemnej (zadanie na dobieranie), ale nie w mowie. Ludzie zazwyczaj nie mówią w ten sposób. Lepiej jest być praktycznym niż ambitnym.

[subscription_form]

To ostatnia i najważniejsza wskazówka, której należy przestrzegać. Kiedy już poznasz słownictwo, spróbuj wykonać to proste ćwiczenie, aby rozwinąć swoje umiejętności w zakresie słownictwa. Uzupełnij jak najwięcej przymiotników.

Chłopiec ................. był zagubiony i czuł się............ i ........... . Zwrócono uwagę na jego ............. stan, ale nikt nie podjął żadnych działań. ................. ludzi jest ..............

Oto, jak możesz sprawdzić swoje słownictwo:

The młody chłopiec był zagubiony i czuł się beznadziejnie i bez kierunku. Jego sick Zwracano uwagę na jego chory stan, ale nikt nie podjął żadnych działań. Strona ignorancja ludzi jest zadziwiająca.

To ćwiczenie może pomóc Ci w ćwiczeniu słówek i jednoczesnym zrozumieniu kontekstu. Można je wykonać wspólnie z przyjacielem i porównać swoje wyniki.

Uwagi końcowe

Nauka nowych słówek jest procesem indywidualnym. Nie ma jednej recepty na to, jak sobie z nim poradzić i jak sprawić, by był możliwy do zastosowania przez wszystkich uczących się. Pierwszym krokiem jest stworzenie własnej listy słownictwa TOEFL, która będzie odpowiadała Twoim predyspozycjom. Będzie ona kamieniem milowym na dalszej drodze. Na egzaminie TOEFL jakość słów jest ważniejsza niż ich ilość. Dlatego skup się na tym, by jak najczęściej używać słów, których się uczysz, w życiu codziennym. Powyższe wskazówki możesz ćwiczyć samodzielnie, ale korepetytor pomoże Ci zorganizować cały proces, dostosowując go do Twoich indywidualnych potrzeb. Kliknij tutaj, aby znaleźć swojego korepetytora.

Michał Falkowski

Redakcja filotext.com.pl

kontakt@filotext.com.pl