Jak nauczyć się greckiego: Moje 3 największe wyciągnięte wnioski

Jak nauczyć się greckiego: Moje 3 największe wyciągnięte wnioski

Od najmłodszych lat interesowałem się klasyką.

Nie mogłem tego uniknąć. Dorastając w Rzymie, pozostałości klasycznej cywilizacji były wszędzie: na ulicach, którymi chodziłem, w budynkach, które mijałem, a nawet w słowach, które wypowiadałem.

Jednak pewnego dnia z zaskoczeniem odkryłem, że klasycyzm to coś więcej niż tylko Rzymianie i ich wpływ. Istniała zupełnie inna cywilizacja i język, które wniosły równie wiele do zachodniej starożytności, co Rzymianie:

Grecja, i język grecki!

Pamiętam, jak w wieku 14 lat przeglądałem podręcznik do nauki starożytnej greki i zachwycałem się wszystkimi słowami i korzeniami, które mogłem rozpoznać - demos, czyli demokracja, platea, czyli włoska piazza, i phobia, czyli, cóż, fobia.

Język grecki był kluczem do głębszego zrozumienia mojej własnej kultury i języka, a także wielkich dzieł filozoficznych i literackich takich twórców jak Platon, Arystoteles czy Homer.

Dlatego też, pod koniec 2017 roku, postanowiłem nauczyć się greckiego i poświęcić się temu.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami moją przygodą z nauką greckiego i przekazać trzy największe lekcje, których nauczyłam się w miarę postępów w tym języku.

1. Wiedz dlaczego

Podczas gdy byłem zainteresowany możliwością nauki greckiego przez wiele, wiele lat, nigdy nie znalazłem odpowiedniego czasu, aby rozpocząć naukę.

W 2015 roku po raz drugi byłam zainteresowana podjęciem nauki dwóch języków jednocześnie. Wybrałam już węgierski (język, w którym byłam zakochana), ale nie byłam pewna, jaki będzie mój drugi wybór.

Przeglądając opcje, zdałem sobie sprawę, że to był dobry moment, aby nauczyć się greckiego, ponieważ był to język, który odkładałem już od wieków.

Po dłuższym zastanowieniu zdałem sobie jednak sprawę, że lepiej będzie, jeśli zostanę przy węgierskim. Po prostu nie miałem jeszcze wystarczająco mocnych powodów, by uczyć się greckiego, ale wiedziałem, że ten moment nadejdzie.

W sumie, brakowało mi wystarczająco mocnego "dlaczego".

Zazwyczaj, kiedy uczę się języka, jest to mieszanka powodów, które obejmują podróże, naukę i możliwość wzmocnienia istniejących przyjaźni z rodzimymi użytkownikami języka, jak również nawiązania nowych. Podczas gdy miałam to wszystko z węgierskim, nie miałam tego jeszcze z greckim.

Więc odłożyłam grecki na później i czekałam, aż warunki będą odpowiednie i będę miała mocne, solidne powody, aby uczyć się tego języka każdego dnia.

Aby dobrze nauczyć się greckiego, musisz również rozwinąć swoje "dlaczego". Jeśli nie, możesz doświadczyć tego samego losu, co ja w 2015 roku i przestać uczyć się języka.

Oto trzy kluczowe wskazówki, które pomogą Ci znaleźć Twoje "dlaczego" do nauki greckiego:

 • 1

  Poświęć około 30 minut na zidentyfikowanie swojego "dlaczego" zanim zaczniesz się uczyć. Musisz naprawdę usiąść i pomyśleć o ilości czasu i energii, które potencjalnie może zająć, aby dobrze nauczyć się języka, i zdecydować, czy grecki jest naprawdę wart całego tego poświęcenia. Jeśli nie, wróć do deski kreślarskiej.
 • 2

  Użyj wizualizacji jako narzędzia do rozwoju i wzmocnienia emocjonalnego wpływu Twojego "dlaczego". Osobiście, używam techniki wizualizacji S.E.E. przed rozpoczęciem nauki każdego nowego języka, co pomaga mi zobaczyć i poczuć jak to jest "żyć" językiem, zanim jeszcze nauczę się pierwszych słów!
 • 3

  Kiedy już masz swoje "dlaczego" (a wraz z nim swoją wizualizację), musisz to zapisać. Dobrym pomysłem jest trzymanie pisemnego zapisu swojego "dlaczego" w pobliżu miejsca, w którym codziennie się uczysz, abyś mógł do niego zajrzeć, gdy zajdzie taka potrzeba.

2. Dostosuj (i ponownie dostosuj) swoje zasoby do swojego poziomu

Kiedy w 2017 roku po raz drugi podjąłem naukę greckiego, zacząłem ją tak, jak zaczynam każdy nowy język: Użyłem mojej specjalnej techniki tłumaczenia dwukierunkowego, side-by-side z włoską kopią Assimil's Greek with Ease.

Oczekiwałem, że ten kurs przeniesie mnie z poziomu absolutnie początkującego do poziomu B1 według CEFR, czyli tam, gdzie większość ludzi może uważać się za "średniozaawansowanych".

Chociaż zajęło mi to trochę dłużej niż przewidywano, to właśnie tam znalazłem się w październiku 2018 roku. Skończyłem z Assimil i zadawałem sobie pytanie "Co dalej?".

To był ten krytyczny moment. Wiedziałem, że nie mogę nadal tylko czytać i tłumaczyć krótkich tekstów; ponieważ byłem teraz na poziomie średniozaawansowanym, potrzebowałem bardziej ambitnych działań, które naprawdę pomogłyby mi poprawić mój poziom grecki.

grecja

Więc szukałem, daleko i szeroko. W końcu znalazłem wiele różnych zasobów, które pomogły mi poszerzyć moją znajomość greckiego w sposób, który był zarówno wymagający, jak i przyjemny.

Po pierwsze, znalazłem GreekPod101który pomógł mi doskonalić umiejętności tłumaczenia dwukierunkowego na dłuższych i bardziej zróżnicowanych tekstach niż Assimil.

Następnie, odeszłam całkowicie od tłumaczenia i stanęłam przed nowym wyzwaniem: mówienie! Odwiedziłam italki.com i znalazłam Darię, która od jakiegoś czasu jest moją (doskonałą) korepetytorką języka greckiego.

Obecnie, oprócz powyższych, pracuję z wieloma różnymi zasobami opartymi na wideo, takimi jak The Online Greek Tutor i Astronio YouTube channels. Ostatnio nawet przeskoczyłem na materiały audio-only, dodając Learning Greek with Podcasts z Hellenic American University.

(Jeśli chcesz zobaczyć fragment mojego dziennika nauki greckiego, z listą wszystkich zasobów, których używałem, kliknij tutaj)

Jakie są główne wnioski dla Ciebie, jak zacząć (lub kontynuować) swoją naukę greckiego?

 • 1

  Chociaż powinieneś stopniowo rozszerzać swoją bibliotekę greckich zasobów w miarę doskonalenia, absolutnie początkujący powinni zacząć od tylko jednego zasobu. Pomyśl o Assimil, w moim przypadku, którego używałem z przerwami przez rok, zanim przeszedłem dalej.
 • 2

  Zaplanuj swoje zasoby z wyprzedzeniem, ale nie przesadzaj. Powinieneś zacząć szukać nowych zasobów, gdy do końca nauki pozostaną Ci około dwa tygodnie. Nie chcesz przecież całkowicie skończyć z jakimś zasobem i utknąć bez niczego do roboty.
 • 3

  Wybierz zasoby, które znajdziesz przyjemne. Tylko dlatego, że zacząłeś z jedną serią zasobów jako początkujący, nie musisz czuć się zobowiązany do kontynuowania jej. Eksperymentuj, próbuj nowych rzeczy i dąż do tego, by zadowolić się materiałami, które dają ci największą motywację do nauki.

3. Znajdź odpowiedniego partnera do wystąpień

Ze wszystkich wyzwań, które napotkasz podczas nauki języka greckiego, najtrudniejszym będzie prawdopodobnie rozpoczęcie mówienia.

Bez względu na to, ile nauki zrobisz przed tym fatalnym pierwszym dniem mówienia, nigdy nie poczujesz się całkiem gotowy.

Osobiście czekałem do lipca 2019 roku, aby zacząć mówić po grecku, i to jest dokładnie to, co czułem.

Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z moją korepetytorką Darią, spodziewałem się, że grecki będzie bez wysiłku toczyć się z mojego języka. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Jąkałam się, jąkałam się i jąkałam się. To nie było łatwe.

W tamtej chwili wiedziałem, że cieszę się, że wybrałem Darię na moją korepetytorkę. Nie była to byle kto; była to raczej korepetytorka, którą wybrałem ręcznie po przejrzeniu wszystkiego, czego mogłem się dowiedzieć z jej strony profilowej italki.

Z tej strony wiedziałam, że Daria była miła, uważna i dawała świetne informacje zwrotne. To wszystko są cechy, które bardzo cenię u korepetytora i cieszyłam się, że Daria je posiada, kiedy moje greckie mówienie nie zaczęło się tak gładko.

Kiedy wybierasz swojego pierwszego korepetytora z języka greckiego, powinieneś również zadbać o to, aby wybrać kogoś, kto spełnia Twoje oczekiwania co do tego, jaki jest dobry korepetytor.

W szczególności, powinieneś:

 • 1

  Dokładnie przeczytać profil korepetytora. Możesz wiele powiedzieć o jakości korepetytora na podstawie jego doświadczenia, tonu i częstotliwości otrzymywanych opinii i tego, jak się zachowuje w swoich wiadomościach. Poszukaj kogoś, kto wydaje się (i jest opisywany) jako miły i łatwy w rozmowie.
 • 2

  Przyjdź na lekcję przygotowany. Niektórzy korepetytorzy lubią planować wszystko za Ciebie, inni oczekują, że wszystko zostanie zaplanowane przez Ciebie. Tak czy inaczej, zawsze powinieneś przyjść na lekcję z czymś, o czym chciałbyś porozmawiać lub z pytaniem, które chciałbyś zadać. Zmniejszy to napięcie zarówno u Ciebie, jak i u Twojego korepetytora.
 • 3

  Nie bądź pasywny. Chociaż każdy korepetytor będzie miał jakieś pomysły i zalecenia dotyczące tematów do nauki lub rozmowy, nie wszystkie z tych rzeczy będą dobrze pasować do Ciebie. Zawsze pamiętaj, że skoro płacisz za lekcję, masz prawo wybrać, o czym chcesz rozmawiać (a o czym nie) podczas lekcji. A kiedy mówisz o rzeczach, które cię interesują, będziesz bardziej zaangażowany, jak również.

Czas na naukę greckiego

 

Więc masz to: trzy największe lekcje, których nauczyłem się podczas nauki wspaniałego języka greckiego.

 • 1

  Wiedz dlaczego
 • 2

  Dostosuj swoje zasoby do swojego poziomu
 • 3

  Znajdź odpowiedniego partnerado rozmowy

Przy okazji, skoro już jesteśmy przy tym temacie:

Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś, abym poruszył na temat języka greckiego?

Jego gramatyka? Wymowa? A może słowa?

Daj mi znać w komentarzach, a postaram się jak najlepiej odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości!

Michał Falkowski

Redakcja filotext.com.pl

kontakt@filotext.com.pl