Jak płynnie mówić po angielsku: 12 skutecznych wskazówek i trików

Jak płynnie mówić po angielsku: 12 skutecznych wskazówek i trików

Płynność to etap nauki języka, w którym wszystko po prostu "gra". Osiągnięcie tego poziomu wymaga wiele czasu i wysiłku, dlatego wiele osób uważa, że nie jest to realne.

Jednak tysiące ludzi osiąga język angielski każdego roku tysiące osób osiągają biegłość w języku angielskim, a przy odpowiedniej determinacji Ty też możesz! Aby Ci pomóc, poprosiliśmy nauczycieli Preply o ich najlepsze wskazówki i porady. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powiedzieli.

Sprawdź naszych korepetytorów na zajęciach z konwersacji po angielsku.

12 wskazówek, jak płynnie mówić po angielsku

1. Zacznij mówić po angielsku tak często, jak to możliwe

Jedyną rzeczą, którą absolutnie musisz zrobić, aby mówić po angielsku płynnie: zdobywać więcej praktyki w mówieniu. Prawie wszystkie rady dotyczące osiągnięcia celu, jakim jest płynność w mówieniu, sprowadzają się do tego. Nic innego, co możesz zrobić, nie jest tak skuteczne ani tak ważne.

Jeśli mieszkasz w kraju, w którym angielski mówiony nie jest powszechny, znalezienie okazji do ćwiczeń może być trudne. Wypróbuj kilka z poniższych wskazówek:

 • Zaprzyjaźnij się z osobą mówiącą po angielsku, która uczy się Twojego języka ojczystego. język ojczysty lub jeśli nikogo nie znasz, możesz pobrać aplikację do wymiany językowej?
 • Zaplanuj zajęcia online 1 na 1 z korepetytorem na Preply aby uzyskać porady ekspertów na temat umiejętności mówienia po angielsku.
 • Skorzystaj z nauka języków aplikacji do nauki języków obcych z oprogramowaniem do rozpoznawania mowy. Mondly ma świetną funkcję, dzięki której można zadawać (podstawowe!) pytania osobie mówiącego po angielsku-robotowi mówiącemu po angielsku i uzyskać odpowiedź.
 • Gdy osiągniesz poziom średniozaawansowany, uczęszczaj na seminaria internetowe lub online lekcje angielskiego.
 • Znajdź inną osobę uczącego się angielskiego z którym można ćwiczyć.
 • Opowiadaj o swoim życiu. Mów do siebie na głos po angielsku, opisując to, co właśnie robisz. Pełniejsze wyjaśnienie, jak to robić, znajdziesz w poradach gwiazdy YouTube'a, Boba Kanadyjczyka, który uczy angielskiego tutaj.

Jeśli znajdziesz jakieś kreatywne sposoby, aby dopasować regularne możliwość mówienia po angielsku w swoim życiu, wszystko zacznie się "układać" szybciej niż myślisz.

2. Osobisty korepetytor

Jeśli poważnie myślisz o osiągnięciu płynności językowej, zainwestuj w osobistego korepetytora. Rozmowa z nauczycielem języka angielskiego, nawet tylko raz w tygodniu, może znacznie przyspieszyć Twoje postępy.

Będziesz mógł regularnie zadawać pytania dotyczące języka angielskiego, omawiać nowe słowa będziesz mógł regularnie zadawać pytania dotyczące języka angielskiego, omawiać nowe słowa związane z Twoim życiem, a także otrzymywać konstruktywne informacje zwrotne dotyczące Twoich rozmowy po angielsku w czasie rzeczywistym. To bardzo skuteczna droga do biegłości.

Dzięki . Preply1 na 1 lekcje angielskiego nigdy nie były tak wygodne i przystępne cenowo. Możesz porozmawiać z rodowitym użytkownikiem języka angielskiego z dowolnego miejsca. Korepetytorzy znajdują się w różnych strefach czasowych na całym świecie, więc ekspert będzie dostępny o każdej porze dnia i nocy. Unikalny filtr wyszukiwania pozwala także wybrać kwotę, na jaką możesz sobie pozwolić - ceny zaczynają się już od 10 dolarów za godzinę.

Wreszcie, o wiele łatwiej jest trzymać się regularnej rutyny w nauce, gdy czujesz się odpowiedzialny i komfortowo czujesz się w towarzystwie jednej konkretnej osoby. Ucz się z nauczyciel angielskiego a nie będziesz mieć tylko przewodnika - będziesz mieć również cheerleaderkę, która będzie Cię motywować do poprawy.

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

3. Obcuj z językiem angielskim każdego dnia

Jeśli chcesz mówić płynnieto bardzo ważne jest, abyś miał jak najwięcej kontaktu z językiem angielskim. Każdego dnia powinieneś robić coś po angielsku, nawet jeśli nie uczysz się aktywnie. Można wprowadzić proste zmiany w swoim otoczeniu, które w tym pomogą:

 • Zmień ustawienia swojego telefonu / mediów społecznościowych / tabletu na angielskie
 • Ustaw radio tak, aby domyślnie grało angielską stację
 • Słuchaj angielskiej muzyki
 • Czytaj wiadomości po angielsku
 • Zobowiązać się do oglądania połowy programów telewizyjnych i filmów w języku angielskim

Technika ta nazywana jest "zanurzeniem językowym". Jest to świetny sposób, aby przyzwyczaić się do dźwięków nowego języka. nowego języka i utrwalenia tego, czego się nauczyłeś.

Jeśli chcesz wprowadzić jak najwięcej języka angielskiego do swojego codziennego życia, zapoznaj się z naszymi artykułami na temat nauka angielskiego z podcastów, programy telewizyjnelub opowiadania.

4. Korzystaj z materiałów przeznaczonych dla twojego poziomu zaawansowania

Jeśli jesteś zdeterminowany, by osiągnąć płynność, może być kuszące, by pominąć materiały przeznaczone dla osób na poziomie średnio zaawansowanym. uczących się języka angielskiego i od razu przejść do materiałów przygotowanych dla płynnie posługujących się językiem angielskim.

Każdy ambitny uczący się języka zrobił to w pewnym momencie! W rzeczywistości jednak o wiele więcej skorzystasz z czasu spędzonego na nauce, jeśli będziesz korzystać z materiałów przeznaczonych dla Twojego poziomu zaawansowania.

Na przykład, zamiast oglądać najnowsze amerykańskie przeboje kinowe z napisami w swoim własnym języku, spróbuj obejrzeć odcinek anglojęzycznego programu dla dzieci w języku angielskim bez żadnych napisów. Zrozumiesz o wiele więcej i zdobędziesz więcej nowe słownictwo z kontekstu.

Nie jesteś pewien, jaki poziom znajomości języka angielskiego na jakim jesteś obecnie? Po zarejestrowaniu się w serwisie Preply możesz rozwiązać darmowy test.

5. Pracuj nad swoją wymową

Praca nad swoją wymową jest pomocna z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli inna osoba mówiąca po angielsku uzna Twój akcent za trudny do zrozumienia, może nie docenić Twojego poziom znajomości języka angielskiego co będzie frustrujące.

Po drugie, część pracy nad osiągnięciem płynności jest fizyczna. Jeśli Twój język ojczysty brzmi zupełnie inaczej niż angielski, to trzeba będzie zwrócić uwagę na poruszanie ustami i językiem w nowy sposób.

Na przykład rodzimi użytkownicy języka hiszpańskiego mówią czasem, że długie mówienie po angielsku sprawia, że na początku boli ich szczęka. Więcej praktycznych ćwiczeń, które można zapisać w zakładkach i wracać do nich w dowolnym momencie, sprawdź nasze Wymowa angielska przewodnik po wymowie angielskiej.

6. Ucz się zwrotów, a nie słówek

Płynność to umiejętność mówienia bez wahania. Jeśli uczysz się angielskich słów po kolei, będzie Ci bardzo trudno nie wahać się przy konstruowaniu zdań. A to dlatego, że będziesz musiał tłumaczyć każde angielskie zdanie w swojej głowie z języka języka ojczystegosłowo po słowie. Jest też inny sposób: uczenie się nowych słów jako części wspólnego wyrażenia może zmniejszyć wysiłek umysłowy podczas mówienia.

Weźmy bardzo podstawowy przykład: jeśli uczysz się słowa "tonight", warto spróbować nauczyć się całego wyrażenia "tonight, I am going to". W ten sposób, gdy będziesz musiał omówić swoje plany na wieczór, Twój mózg będzie miał przygotowaną połowę odpowiedzi - będzie mniej pauz i zastanawiania się.

Uczenie się list zwrotów w nowym języku jest również znana jako "wydobywanie zdań". Fani twierdzą, że dzięki temu są w stanie używać nowe słownictwo szybciej i w bardziej naturalny sposób zapamiętują gramatykę.

Nie wiesz, od których zdań zacząć? Spróbuj na stronie tę darmową listę wraz z nagraniami audio lub zainwestuj w ebooka, takiego jak ten.

7. Zaakceptuj fakt, że będziesz czuł się niekomfortowo, mówiąc po angielsku

Dla prawie każdego, mówienie w jakimkolwiek nowym językiem oznacza pokonanie bariery strachu. Jest to całkowicie normalne! Twój język ojczysty jest bardzo precyzyjnym narzędziem do opisywania pojęć. Doskonale zdajesz sobie sprawę z subtelnych implikacji, jakie niosą ze sobą Twoje słowa, z tego, jak używać ironii i humoru oraz jak akcentowanie słów może nieznacznie zmienić znaczenie tego, co mówisz.

Dla porównania, mówienie w jakimkolwiek nowym języku jest jak posługiwanie się tępą siekierą. Nie można powiedzieć dokładnie tego, co się ma na myśli. Można kogoś urazić lub zrobić z siebie głupca. Z pewnością nie będziesz wydawać się tak mądry, jak jesteś w rzeczywistości. To onieśmielające! Niewiele osób uczących się języka mówi o tym, jak bardzo jest to do bani.

Ekspert językowy i poliglota, Olly Richards, twierdzi, że uczący się języków obcych muszą mieć "tolerancję na niejednoznaczność". Jego metoda na szybkiego uczenia się języków obcych obejmuje akceptowanie zamieszania i niejednoznaczności. Nie będziesz rozumiał wszystkiego ani mówił doskonałym angielskim próbując osiągnąć biegłość, i to jest w porządku.

Prawdziwy postęp następuje wtedy, gdy pokonasz zakłopotanie związane z postawieniem się w sytuacji angielskojęzycznych sytuacjach i pozwolić sobie na popełnianie błędów.

8. Rozważ dużą zmianę stylu życia

Nie trzeba chyba mówić, że najszybszym sposobem na zdobycie biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim jest przeprowadzka do anglojęzycznego kraju anglojęzycznego. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby mówić płynnie mówić po angielsku i możesz przenieść się na kilka miesięcy, zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Jednak dla większości ludzi nie jest to możliwe. Nie przejmuj się, jeśli dotyczy to Ciebie, ponieważ istnieją inne duże zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby podnieść swój poziom angielskiego:

 • Znajdź pracę lub intensywne hobby, które wiąże się z mówienie po angielsku. (Zawsze możesz uczyć osoby anglojęzyczne swojego języka ojczystego na Preply!).
 • Sprzątnij swój wolny pokój i użyj go do goszczenia mówiących po angielsku podróżników, za pośrednictwem serwisu takiego jak couch-surfing.
 • Jeśli inne osoby w Twoim gospodarstwie domowym uczą się angielskiegoJeśli inni domownicy uczą się angielskiego, zorganizuj czas, w którym będziecie rozmawiać tylko po angielsku - np. podczas posiłków / w poniedziałkowe wieczory / w samochodzie.
 • Zakochaj się w rodowitym użytkownikiem języka angielskiego. Oczywiście, jest to coś, czego absolutnie nie można zaplanować, ale jest to gwarantowany sposób na szybką naukę! Przeczytaj nasze historie ludzi, którzy nauczyli się języka z miłości.

Wszystko to są duże zmiany, ale polegają one na wprowadzeniu języka do swojego życia. Jeśli mówisz w swoim ojczystym językiem 99% czasu, to oczywiście minie dużo czasu, zanim język angielski stanie się naturalny. Jeśli są anglojęzyczne w rutynie, wtedy postępy znacznie przyspieszą.

9. Planuj swoje rozmowy, kiedy tylko możesz

Może się to wydawać głupią wskazówką dla osób, które chcą osiągnąć płynność. W końcu płynność oznacza możliwość łatwego mówienia o wszystkim, co się chce! Cóż, to prawda - ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to odrobina planowania może zwiększyć Twoją pewność siebie.

Jeśli wybierasz się na imprezę, na której wiesz, że możesz poćwiczyć swój angielski, spróbuj zaplanować z wyprzedzeniem rozmowę, którą zamierzasz przeprowadzić. Czy będziesz mówić o swoich dzieciach? Grupie robótek ręcznych? Pracy?

Choć może się to wydawać nieco głupie, pomocne może być posiadanie gotowych tematów do rozmowy, dzięki którym można ćwiczyć słownictwo, którego się uczyliśmy. W ten sposób nie będziesz się czuł pod zbyt dużą presją, by w danej chwili wymyślić coś ciekawego do powiedzenia.

10. Nie skupiaj się zbytnio na gramatyce angielskiej

Native speakerzy często nie przestrzegają zasad swojego języka. Przekonasz się o tym, jeśli kiedykolwiek musiałeś przepisać nagranie rozmowy mówionej. Wielu brytyjskich uczniów szkół średnich nie wie, co to jest czasownik frazowy mimo że używają ich cały czas.

Zasady gramatyczne warto znać - w pewnym momencie trzeba się ich koniecznie nauczyć. Powinny one jednak znajdować się znacznie niżej na liście priorytetów niż zdobycie praktyka w posługiwaniu się językiem angielskim. W większości przypadków zostaniesz zrozumiany, nawet jeśli Twoja gramatyka nie jest doskonała! Staraj się być zrozumiany, a po pewnym czasie zasady gramatyczne zaczną Ci się naturalnie przyswajać.

11. Wykorzystaj w pełni możliwości technologii

Jak wiele jest aplikacji do nauki angielskiego masz teraz na swoim telefonie? Prawdopodobnie co najmniej dwie! Era cyfrowa zrewolucjonizowała naukę języków obcychi łatwo zapomnieć, jakimi jesteśmy szczęściarzami.

Dostępnych jest wiele technologii do nauki, więc wybieraj ostrożnie. Upewnij się, że korzystasz z najbardziej efektywnych zasobów, dostosowanych do Twoich nawyków uczenia się, i że nie wpadniesz w pułapkę polegania w zbyt dużym stopniu na aplikacjach przypominających gry.

Łatwo też zapomnieć, jak wspaniałym źródłem wiedzy są filmy z YouTube są dla ESL uczących się. Na YouTube znajduje się więcej godzin porad ekspertów, niż każdy uczeń mógłby obejrzeć w ciągu całego życia.

Co więcej, prawie każdy film można obejrzeć z napisamiodtwarzać w wolniejszym tempie, wstrzymywać i odtwarzać ponownie, aż zrozumiesz każde słowo. Sprawdź nasz artykuł na temat 10 najlepszych kanałów YouTube do nauki angielskiego.

12. Spróbuj karaoke

Nie ma żadnego "hacka", który pozwoliłby Ci szybko stać się biegłym, ale używanie piosenek do nauki angielskiego jest całkiem blisko. Muzyka jest fantastyczna do nauki języków, zwłaszcza teraz, gdy tak wiele piosenek można znaleźć na YouTube z darmowymi teledyskami.

Naucz się śpiewać z pamięci jedną lub dwie piosenki pop, a z łatwością przyswoisz sobie kilka nowych angielskiego słownictwa! Nauka piosenek jest również pomocna w doskonaleniu umiejętności słuchaniai przyswajaniu reguł gramatycznych w bardziej naturalny sposób.

Podsumowanie: Praktyka konwersacyjna jest kluczem do płynności.

Płynność nie jest jednorazowym celem do zdobycia, ale ciągłym procesem uczenia się. Kiedy już osiągniesz płynność, nadal będziesz potrzebował pewnego stopnia praktyki, aby utrzymać swoją znajomość języka angielskiego na pierwszym planie.

Prawda jest taka, że każdy, kto w ogóle mówi w jakimkolwiek języku, wciąż się uczy. Badania wykazały, że większość ludzi nadal uczy się dodatkowych słów w swoim języku ojczystym. języku ojczystym każdego dnia aż do wieku średniego!

Spróbuj uznać ten fakt za motywujący, a nie denerwujący, i pamiętaj, aby świętować swoje sukcesy na drodze nauki. Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że opanowałeś już imponującą ilość angielskiego!

Najczęściej zadawane pytania

Jak nauczyć się płynnie angielskiego w 10 dni?

Niemożliwe jest nauczenie się płynnie jakiegokolwiek języka w 10 dni. Możesz wziąć udział wkursie języka angielskiego lub intensywnie pracować z korepetytorem, aby zwiększyć swoje umiejętności w ciągu 10 dni, ale osiągnięcie płynności od poziomu początkującego wymaga znacznie więcej czasu. Skorzystaj z kalkulatora planu nauki, aby dowiedzieć się, ile czasu zajmie Ci osiągnięcie płynności w posługiwaniu się językiem angielskimna Twoim obecnym poziomie.

Jak w prosty sposób mówić po angielsku?

Nie ma jednego "łatwego" sposobu na mówienie lub uczenie się języka angielskiego. Aby osiągnąć konwersacyjny poziom znajomości językaangielskiego, należy uczyć się i ćwiczyć różne aspekty języka, w tym mówienie, słuchanie, czytanie i gramatykę.

Jak mogę mówić po angielsku z pewnością siebie?

Zdobycie pew ności siebie w mówieniu poangielskuzależy przede wszystkim od praktyki. Aby czuć się pewnie w mowie, musisz mieć partnera do rozmowy, z którym będziesz regularnie ćwiczyć. Doskonałym sposobem na to jest znalezienie korepetytora z języka angielskiegow serwisie Preply. Możesz wybrać korepetytora na podstawie ceny, specjalności i ocen innych uczniów, dzięki czemu znajdziesz idealnego dla siebie. Korepetytorzy będą pracować z tobą nad umiejętnościami konwersacji, aby zwiększyć twoją pewność siebie.

Jak mogę uczyć się angielskiego płynnie w domu?

Jest wiele kroków, które można podjąć, aby nauczyć się języka w domu. Należą do nich czytanie, słuchanie podcastów, muzyki oraz oglądanie angielskiej telewizji i filmów. Możesz również ćwiczyć mówienie z native speakerem języka angielskiego w serwisie Preply.

Natalia Popiela

Redakcja filotext.com.pl

kontakt@filotext.com.pl