Jak odróżnić przysłówki od przymiotników w języku angielskim?

Jak odróżnić przysłówki od przymiotników w języku angielskim?

Ten artykuł wyjaśnia różnicę między przymiotnikami i przysłówkami w języku angielskim, jak ich używać i jak je rozpoznawać.

Przymiotniki i przysłówki są często mylące dla studentów języka angielskiego, nawet na poziomie zaawansowanym. Dlatego też poznanie różnic między nimi poszerzy Twoją wiedzę na temat gramatyki angielskiej i pomoże Ci uniknąć niektórych typowych błędów.

Przysłówki i przysłówki - wyjaśnienie

Przymiotniki i przysłówki to klasy wyrazów lub części mowy. Obie są kluczowymi częściami gramatyki angielskiej i dodają opis do zdań. Różnica między nimi polega na tym co opisują.

Przymiotniki

Opisują rzeczowniki lub zaimki (ludzi, miejsca lub rzeczy). Nigdy nie opisują innych przymiotników lub czasowników. Na przykład:

"Pan Smith jest szczęśliwy człowiekiem".

Przysłówki

Opisują czasowniki (czynności lub stany bycia) oraz inne nie-rzeczowniki lub zaimki.

"Pan Smith biegł szybko"

Różnica między przysłówkami a przymiotnikami

Aby odróżnić te dwa słowa, należy zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywają w zdaniu, oraz na to, co opisują. Czy jest to rzecz, osoba, zdarzenie, czy czynność?

Przykład przymiotnika

 • "Pies jest szybki"

"Szybki" jest przymiotnikiem, ponieważ opisuje rzeczownik (psa).

Przykład przysłówka

 • "Pies biega szybko"

"Szybko" jest przysłówkiem, ponieważ opisuje czasownik (biega).

Zasady dotyczące przysłówków

Przysłówki są bardzo proste - prawie zawsze opisują czasowniki. Opisują również przymiotniki lub inne przysłówki, ale znacznie rzadziej.

Aby utworzyć przysłówek, często wystarczy dodać końcówkę -ly do przymiotnika. Na przykład:

 • slow - powolnyly
 • szybko - szybkoly
 • ostrożnie - ostrożniely
 • miły - miłaly

Przysłówki mogą być również tworzone od rzeczowników przez dodanie tylko -y. Na przykład:

 • wiatr - windy
 • słońce - sunny
 • deszcz - rainy

Nie wszystkie przysłówki stosują się do tych reguł, niektóre nie mają żadnego wzoru i trzeba się ich po prostu nauczyć. Na przykład:

 • good - dobrze
 • szybko - szybko

Pro tip: Możesz powiedzieć "good job!" i "dobrze done", ale nie "bardzo dobrze pogoda." Poprawne zdanie to "bardzo dobra pogoda."

Zasady dotyczące przymiotników

Przymiotniki modyfikują lub podają dodatkowe szczegóły dotyczące rzeczownika w zdaniu. Pozwalają one wyrazić głębsze znaczenie lub dodać uczucia. Na przykład:

 • "Rozmawialiśmy"

W tym zdaniu nie ma przymiotnika, więc trudno jest zinterpretować, jakiego rodzaju była to rozmowa. Dodanie przymiotnika może pokazać, jakiego rodzaju była to rozmowa. Na przykład:

"Mieliśmy zły conversation"

Dodanie przymiotnika "wściekły" znacząco zmienia znaczenie tego zdania. Daje o wiele więcej kontekstu na temat rodzaju rozmowy i pozwala czytelnikowi lub słuchaczowi zrozumieć jej przebieg.

Przymiotniki nadają również jasność i pozwalają odpowiedzieć na na pytania typu "jaki" lub "jakiego rodzaju", na przykład:

"Nasz kot jest bardzo stary"

Przymiotnik "stary" mówi czytelnikowi lub słuchaczowi, o jakim kocie jest mowa. W większości wypadków należy zamówić przymiotnik po rzeczowniku w zdaniu, tak jak w powyższym przykładzie, ale nie zawsze. Na przykład:

"The czerwony czerwony samochód przejechał 10 minut temu"

Przymiotnik "czerwony" (kolory mogą być również rzeczownikami lub czasownikami) wskazuje, który samochód przejechał obok.

Przekształć teorię w praktykę

Ten artykuł jest punktem wyjścia do zrozumienia przymiotników i przysłówków w języku angielskim. Użyj opisanych przez nas zasad jako przewodnika i odwołuj się do nich, kiedy tylko potrzebujesz, ale następnym krokiem jest praktyka.

Zasady gramatyczne utrwalają się, gdy stosujesz je w rzeczywistych rozmowach, dlatego ważne jest, abyś starał się jak najszybciej wykorzystać to, czego się nauczyłeś. Może się wydawać, że to dużo do przyswojenia, ale nie przejmuj się. Praktyka czyni mistrza. Dzięki Preply możesz znaleźć native speakera języka angielskiego na lekcje 1 na 1, które pozwolą Ci wprowadzić gramatykę związaną z przymiotnikami i przysłówkami do rozmowy.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Często zadawane pytania

Jaka jest różnica między przymiotnikami a przysłówkami?

Przymiotniki i przysłówki pełnią w zdaniach różne funkcje. Różnica między nimi polega na tym, że przymiotniki opisują rzeczowniki (osoby, miejsca lub rzeczy), a przysłówki - czasowniki (czynności lub stany rzeczy).

W jaki sposób większość przymiotników zmienia się w przysłówki?

Większość przymiotników zamienia się w przysłówki przez dodanie końcówki "ly" na końcu słowa. Na przykład przymiotnik "bad" staje się przysłówkiem "badly", "slow" staje się "slowly", a "loud" staje się "loudly". Istnieje również wiele wyjątków od tej reguły, np. przymiotnik "good" staje się przysłówkiem "well".

Co to są przymiotniki i przysłówki?

Przymiotniki i przysłówki to dwa różne typy klas wyrazów lub rodzajów mowy. Innymi przykładami są rzeczowniki, zaimki i czasowniki. Przymiotniki służą do opisywania rzeczowników i zaimków, a przysłówki do opisywania czasowników.

Czy "szybko" to przysłówek czy przymiotnik?

"Szybko" jest przysłówkiem, tak jak zostałoby użyte w zdaniu, aby opisać czasownik. Na przykład: "Chodziła szybko". "Szybko" daje czytelnikowi dodatkowe informacje w tym zdaniu i opisuje sposób, w jaki szła.

Natalia Popiela

Redakcja filotext.com.pl

kontakt@filotext.com.pl